piątek, 17 lutego 2012

Naprawdę zapomniane reklamy

Dziś jest 17 lutego.  To dzień, w którym zbiegają się rocznice wielu wydarzeń ważnych zwłaszcza dla jednego kraju, ale pośrednio także dla innych. 17 lutego 1772 roku podpisano układ między Prusami a Rosją o rozbiorze Polski. Tego samego dnia w 1855 roku wojska tureckie pokonały rosyjską armię w bitwie pod Eupatorią, a 25 lat później car Rosji Aleksander II o mały włos nie stracił życia w zamachu bombowym. Pół wieku później w 1947 roku rozgłośnia radiowa Głos Ameryki zaczęła nadawanie audycji do Związku Radzieckiego. O kim tym razem? O Rosji, a konkretnie starej reklamie rosyjskiej.

Pierwsze skojarzenie, jakie mam z reklamą rosyjską to przede wszystkim propaganda. A obrazek, jaki pojawia mi się przed oczami wygląda tak:  Jest noc, cała Moskwa już śpi. Tylko jeden samotny człowiek siedzi przy biurku i pracuje. Nie śpi, by spać mógł ktoś inny. 

O każdego z nas troszczy się Stalin na Kremlu 
plakat autorstwa Wiktora I. Gaworkowa z 1940r.

Zanim jednak nastały mroczne czasy czerwonego reżimu, w Rosji tworzono reklamy handlowe. Robiono je także za ZSRR.  Myślę, że warto je zaprezentować, ponieważ stare reklamy kojarzą się nam przede wszystkim z Europą Zachodnią i USA. A tym czasem intrygujące prace reklamowe - zwłaszcza plakaty i reklamy prasowe - powstawały także na wschodzie. Oto kilka z nich.  

Najpierw kilka z czasów carskich. 
Papierosy Popowa. Czapki z głów za pomysł graficzny!!

 Papierosy Popowa

W Kakao Żorż Borman

Dobry czas dla reklamy handlowej w zasadzie skończył się w 1918 roku w raz z obaleniem caratu i nastaniem władzy komunistycznej. "W zasadzie", ponieważ był jeden moment - cała dekada - kiedy na chwilę zelżał komunistyczny reżim, a Związek Radzicki wydawał się spełnieniem niejednych marzeń. Dział się to w latach 1921-1929, w czasie NEP'u czyli Nowej Polityki Ekonomicznej. W tym okresie powstało wiele reklam handlowych. Władzy zależało, aby obywatele, oddając się konsumpcji, wsparli budowę nowego państwa. Reklama miała więc zachęcać towarzyszy do zapomnienia o trudach rewolucji i I wojny światowej, zachęcić do kupowania, a także przekonać, że w nowym ustroju żyje się wspaniale.
Sprzedawano marzenia i szczęście...

W kurortach Związku Radzickiego

niezbędny przedmiot w podróży



Pasta do zębów Chlorodont zapewne jeszcze powiew Zachodniej marki

Papierosy  Naszamarka 


palcie papierosy Północ



kupujcie lody!



sok pomarańczowy - naturalny napój

Przy okazji wypada dodać, że na samym początku NEP'u powstała  agencja reklamowa. Towarzyszył jej niemały skandal.  Bądź co bądź agencja reklamowa, wytwór kapitalizmu  w socjalistycznym kraju! Stał za nią  Władimir Majakowski - słynny rosyjski poeta i plakacista. Tak wyglądają prace, które wyszły z jego firmy.

reklama linii lotniczej Dobrolet


ciastka Czerwony Październik 1923r. aut.Majakowski, Rodczenko

Na samym początku lat '30 skończyły się dobre czasy - dla reklamy także...

reklamy pochodzą ze stron:

  
P.S.ze specjalnymi pozdrowieniami dla pewnego Tomka :)


czwartek, 2 lutego 2012

Mistrzowie kreatywności - czyli dlaczego warto interesować się dawnymi reklamami cz.2

Kontynuując temat obrony starej reklamy przed tymi, którzy uważają zajmowanie się nią za stratę czasu, postaram się udowodnić, że w dawnych czasach twórcy reklamy byli zdecydowanie bardziej kreatywni niż obecnie.

Dlaczego tak uważam? Fakt, dawni "przedsiębiorcy reklamowi" nie mieli - jak dziś - internetu, i-padów, i-podów i innych eletroniczno - wirtualnych możliwości. Mieli za to dużo fantazji i jeszcze jedno. Do II wojny światowej, albo jeszcze wcześniej, prawie każdy, kto zawodowo zajmował się reklamą, był prekursorem. Wszystko było oryginalne. Co więcej - może nawet co najważniejsze - reklama, jako rzecz dość nowa, nie była jeszcze specjalnie ograniczana prawem. Zwłaszcza na przełomie XIX i XX istniało bardzo niewiele zapisów regulujących czy ograniczających działalność reklamową. Miało to oczywiście konsekwencje dwojakiego typu. Były one widoczne zwłaszcza na ulicach. Po pierwsze, umożliwiało to popuszczenie wodzów fantazji. Tylko budżet ograniczał pomysłowych speców od reklamy. W efekcie na ulicach miast widać było istny reklamowy kalejdoskop, żeby nie powiedzieć ....chaos. Prawdziwe mydło, powidło. Obok standardowych słupów reklamowych, szyldów, plakatów na ścianach, płotach - spotkać można było mnóstwo nietypowych pomysłów. Dziś powiedzielibyśmy, że prawie wiek temu na ulicach europejskich i amerykańskich miast królował czysty ambient!

Oto kilka przykładów ambientowych pomysłów, głównie z polskich ulic z czasów dansingów w Adrii i rzewnych piosenek Mieczysława Fogga. Świetnym przewodnikiem po tym reklamowym szaleństwie jest baza zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowe. Aby pokazać prekursorstwo mistrzów reklamy sprzed lat -  obok przykładów retro, obecne pomysły ambientowe. 


Jak to się robi dziś...

....a jak prawie 100 lat wcześniej:

reklama mydła z hasłem mydło Trzynastka - fatalne dla brudasów


reklama pasty do butów Dobrolin, Polska 20-lecie


reklama masła, Polska 20-lecie


Rower dźwignią reklamy, obecnie
promocja serii Shark weekend Discovery

i 9 dekad temu w Polsce....
promocja baterii Centra, Kraków, lata 20-te

A propos reklamy na wysokościach - sporo tego było. Wiadomo im wyżej, tym lepiej widoczne

reklama środków piorących, Poznań, 20-lecie

reklama balonowa firmy drukarsko-papierniczej Franaszek, Polska, 20-lecie

Jako wielka fanka obuwia ( jak każda kobieta) nie mogę pominąć tematyki obuwniczej...

Gdzieś daleko w obecnej Japonii

na przedwojennym Śląsku


Na koniec coś co od niedawna uchodzi w Polsce za super nowość, a tymczasem, ani nie jest nowe obecnie, ani nie  było nowe w PRL-u...murale reklamowe

Mural w Chorzowie, początek XX wieku

 a tak to się robi dziś
mural promujący telefon HTC, Warszawa,2011 Good Looking Studio




przykłady współczesnych reklam pochodzą ze stron: 

http://www.goodlooking.pl