środa, 15 sierpnia 2012

Najlepsza reklama lat 80-tych

Wyobraźcie sobie, że budzicie się w zupełnie innym świecie. Szarą rzeczywistością milionów nie różniących się od siebie, spolegliwych ludzi rządzi Wielki Brat. Jednak na horyzoncie tli się bunt. Nadchodzi 1984 rok, czas rewolucji...
Takie przesłanie płynęło ze spotu reklamowego, który miał swoją premierę 22 stycznia 1984 roku i stał się legendą. Przeszedł do historii, jako jedna z przełomowych i najciekawszych reklam. Mało jednak brakowało, aby spot za ponad 700 tys. dolarów pokrył się kurzem na półce Steva Jobsa! Oto krótka historia reklamy promującej wejście na rynek pierwszego Maca.



Na początku lat 80-tych Steve Jobs był jednym z najmłodszych i jednocześnie najbogatszych biznesmenów w USA - założycielem przynoszącego złote góry start'upu Apple Computers. Jego nieznośny charakter sprawił, że zespół Appla odsunął go od flagowego projektu nowego komputera o nazwie Lisa i przesunął do eksperymentalnego projektu Macintosh. Szybko okazało się, że to Mac a nie Lisa mają potencjał na zawojowanie rynku. Od zespołu Maca Jobs oczekiwał buntowniczego podejścia do pracy. Cały team od programistów i inżynierów po speców od marketingu miał być niczym statek piratów - grupą  niekonwencjonalnych, wizjonerskich i bezkompromisowych rebeliantów. Zresztą nad głowami zespołu Maca powiewała czarna flaga z białą czaszką no i oczywiscie z... opaską na oku z nadgryzionym jabłkiem.

Pod koniec 1983 roku premiera Mac'a zbliżała się wielkimi krokami. Jobs chciał, aby reklama wzmocniła filozofię, jaka stała za powstaniem jego "dziecka". Gra toczyła się o, to aby dać ludziom tanie komputery osobiste. Chodziło także o to, by połechtać próżność Jobsa: komputeryzując USA, przejść do historii niczym Henry Ford i ...dokopać IBM-owi, który deptał Apple po piętach. Reklama więc nie tylko wypromować produkt, ale i wzmocnić wizerunek Appla - komputerowego Robin Hooda.


Na powstanie takiej a nie innej reklamy wpływ miało kilka czynników. Zbliżał się rok 1984, więc współpracująca z Applem agencja Chiat/Day postanowiła wykorzystać nawiązanie do Orwellowskiego "Roku 1984" i pokazać Dlaczego - dzięki Macintoshowi - rok 1984 nie będzie jak "Rok 1984". Pomysł ten idealnie pasował do okoliczności. Z jednej strony w roli złego Wielkiego Brata można było osadzić korporacyjnego giganta IBM. Z drugiej strony Orwellowski klimat reklamy idealnie wpisywałby się w wyświetlany właśnie w kinach z dużym sukcesem cyberpunkowy film Ridley'a Scotta, Łowca Androidów (Blade Runner). Reżyserią zajął się nie kto inny, jak Ridley Scott, który do roli statystów zatrudnić miał kilkudziesięciu prawdziwych skinheadów. Spot realizowano w industrialnych plenerach Londynu. 




Premiera spotu odbyła się na wewnętrznej konferencji prezentującej Macintosha handlowcom Appla. Film wzbudził aplauz. Świat miał ujrzeć spot dopiero podczas rozgrywek Super Bowl. Niestety zachwytu pracowników Appla nie podzielał zarząd spółki i kazał Jobsowi zmienić agencję reklamową, a także zrezygnować z emisji! Jobs i drugi współzałożyciel Appla Steve Wozniak skłonni byli z własnych pieniędzy wyłożyć budżet na emisję reklamy. Okazało się to nie potrzebne, ponieważ agencja reklamowa Chiat/Day postanowiła zaryzykować i - wbrew zarządowi - nie odwołała emisji na Super Bowl.

22 stycznia 1984 roku 96 milionów fanów footballu amerykańskiego obejrzało reklamę Macintosha autorstwa Ridleya Scotta. Tego samego dnia reklamę puszczono także w kilku stacjach telewizyjnych, w tym w Boca Raton, gdzie mieściło się IBM - tak żeby ich wkurzyć,wspomina Steve Hyden, pomysłodawca spotu. Tego dnia również w 50 stacjach lokalnych dziennikarze komentowali spot, a niedługo potem Advertising Age i TV Guide ogłosiły go najlepszą reklamą wszech czasów. Łącznie film zgarnął 4 nagrody branżowe!

Zobacz reklamę: Apple 1984

A tak o kulisach reklamy opowiada Steve Hyden:  Ad Age






Osobiście mam bardzo duży sentyment do Macintosha, ponieważ był to pierwszy komputer, z jakim zetknęłam się w życiu. Stał w laboratorium w Centrum Onkologii, gdzie pod koniec lat 80-tych pracowała moja mama :)

Zainteresowanych ciekawostkami o działaniach marketingowych Appla odsyłam do
 książki Waltera Isaaksona, pt:  Steve Jobs





23 komentarze:

  1. dzięki za ten post, bardzo mi się przyda a reklama naprawdę zapomniana :)

    OdpowiedzUsuń
  2. cała przyjemność po mojej stronie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Stare reklamy - aż łezka w oku się kręci...

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. W dzisiejszych czasach najlepsza reklama to po prostu reklama internetowa. Trzeba jednak wiedzieć kiedy można reklamowac sie samemu a kiedy powinno sie zatrudnić do tego agencję. Polecam ten artykuł http://www.jaw.pl/2019/04/pozycjonowanie-samodzielnie-czy-z-pomoca-agencji/ , który moim zdaniem będzie odpowiedzią na wszystkie wasze pytania w tym zakresie

    OdpowiedzUsuń
  6. W tamtych czasach stosowano całkiem inne formy reklamy. Teraz dużo stawia się na reklamę internetową bo tam jest najwięcej klientów. Poza tym sklepy stacjonarne mają w swoim wyposażeniu regały i stojaki reklamowe, na których umieszczona jest reklama. W dzisiejszych czasach trzeba próbować wszystkiego bo nigdy nie wiadomo, gdzie zobaczy nas potencjalny klient ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Z ogromnym sentymentem spogląda się na reklamę i całą historię Apple.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jeśli chodzi o reklamę w dzisiejszych czasach to w kwestii reklamowania się lokalnie wydaje mi się, że najlepiej sprawdzają się bannery i ulotki. Lub na przykład stojaki reklamowe, które możecie obejrzeć i zakupić chociażby tutaj https://adlove.pl/pl/. Polecam wam się tym tematem zainteresować

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawy wpis, warto przeczytać

    OdpowiedzUsuń
  10. Kiedyś telewizja, prasa i plakaty, a dziś świat e-marketingu i influencer marketingu. W obecnych czasach coraz ciężej się wyróżnić, ale istnieje sprawdzony sposób, by zaistnieć jako firma w social mediach. To pudełka z nadrukiem, w które można zapakować sprzedawane produkty, a następnie wysłać je do klienta lub znanej osoby. Boxxe to producent opakowań tekturowych, które możesz dowolnie spersonalizować pod kątem własnych potrzeb! Realizacja zamówienia jest możliwa już od dziesięciu sztuk. Oznacza to, że możesz zamówić kilka pudełek z nadrukiem na próbę, aby przekonać się, ile zyskasz na współpracy z Boxxe!

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeżeli chodzi o reklamę, obecnie najbardziej popularny jest marketing internetowy. Tutaj https://www.grupa-icea.pl/podstawy-pozycjonowania-od-czego-zaczac-by-uzyskac-najlepsze-efekty-etap-ii-optymalizacja-techniczna-strony/ przeczytacie coś ciekawego na ten temat

    OdpowiedzUsuń
  12. Trzeba przyznać, że od tego czasu wiele się zmieniło jeśli chodzi o reklamę. Wiele firm coraz częściej zwraca się do agencji reklamowych aby poprawić wizerunek firmy. Obejmuje to liczne działania, projektowanie graficzne i inne czynności dające pozytywny efekt

    OdpowiedzUsuń
  13. świetny blog i ciekawe treści.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ten wpis dał mi wiele do myślenia.

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo ciekawy wpis. Powiem szczerze, że nie miałam przyjemności obejrzeć nigdy tej reklamy- muszę to koniecznie nadrobić! Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach kwestie reklamowe wyglądają zupełnie inaczej, ale co się dziwić- czasy się zmieniają.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ciekawe i interesujace wpisy

    OdpowiedzUsuń
  17. inspirujące wpisy i fajne zdjęcia

    OdpowiedzUsuń
  18. Potężna firma, która zrobiła furorę na całym świecie swoimi produktami komputerowymi oraz oprogramowaniami. Jednak czy każdy zdecydowałby się na współpracę z nimi w zakresie marketingu? Moim zdaniem lepiej postawić na zespół, który jest blisko nas i realizuje także kampanie zagraniczne. Słyszałam, że owocna współpraca jest z Kasią Wardzyńską i Oliwią Brzezińską z Nakatomi.

    OdpowiedzUsuń
  19. Ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
  20. Ależ się dużo pozmieniało od tamtych czasó.

    OdpowiedzUsuń