Oczywiście reklama "medykamentów" nie zawsze kierowana jest i była jedynie do wystraszonego o swój los pacjenta - konsumenta. Któż mógłby w najbardziej wiarygodny sposób zarekomendować dany specyfik? Kto swym autorytetem przekonałby do zakupu tego a nie innego medykamentu. Lekarz.
Niedawno trafiłam na niesamowitą internetową wystawę starych reklam adresowanych do lekarzy, którą można obejrzeć na stronach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak się okazuje ogłoszenia handlowe można odnaleźć już w publikacjach adresowanych do medyków z XVIII wieku, ale dopiero na przełomie XIX i XX wieku, pojawiły się periodyki medyczne z prawdziwego zdarzenia, a na ich łamach zaroiło się od reklam.
Prezentowane na wystawie reklamy pochodzą z polskiej prasy medycznej dwudziestolecia, z takich tytułów jak: Życie Lekarskie czy Lekarz Polski. Co ciekawe, obok reklam specyfików medycznych, na szpaltach magazynów dla lekarzy zachęcano do zakupu gramofonów, mebli czy do morskich wycieczek. Z mojej perspektywy jednak te specjalistyczne "medyczne" reklamy wydają się najciekawsze. Zobaczcie sami:
Zwróćcie uwagę na to, że są to marki znane do dziś.
Zimno! ...prawda a mimo to czaruje Pani wszystkich swym zdrowym i czerstwym wyglądem, głosiła reklama Nivea, z 1939 roku
As, 1939r.
A poniżej wspaniały przykład kubizmu w znanej pokoleniu naszych rodziców i dziadków środku przeciwbólowym Pyramidon firmy Bayer.
Niezawodne działanie, znaczna rozległość wskazań przy chorobach gorączkowych....
Lekarz Polski, 1935r.
Na bóle wszelkiego pochodzenia można było także zastosować lek produkowany na niemieckiej licencji przez firmę, która mieściła się w Warszawie w Al. Jerozolimskich - marki Veramon
Lekarz Polski, 1931r.
Polskie społeczeństwo cierpiało nie tylko na bóle. Problemem były choroby wieku dziecięcego. Aby dzieci uniknęły ospy, zalecano szczepienie, a następnie zastosowanie wynalazku mgr-a Bukowskiego OSPOCHRON. Jak wynika z reklamy należało go ...nakleić. Czyżby przypominał modne dziś plastry antykoncepcyjne?
Dla Zdrowia 1938
A jeśli latorośl zachorowała, należało po jej wyleczeniu poprawić jej kondycję lekiem Efisan, który zwalczał anemiczność i sprzyjał rekonwalescencji.
Życie Lekarskie, 1939
Pod czujnym okiem pani Doktor wspartej chemioterapeutycznym środkiem odkażającym Rivanol, nawet ropotwórcze ziarenkowce nie zakłócały spokojnego snu pacjenta...
Lekarz Polski, 1935
Zapraszam do obejrzenia całej wystawy na stronie: http://pbc.gda.pl/Content/2140/index.html
wartościowy wpis na tym blogu!
OdpowiedzUsuńczyli juz wtedy byly te sprzety
OdpowiedzUsuńten blog to super sprawa!
OdpowiedzUsuń