niedziela, 24 marca 2013

Pisarze w służbie polskiej reklamy

W 1930 pisarz i reporter Melchior Wańkowicz został także copy writterem. Związek Cukrowników powierzył mu funkcję oficjalnego Doradcy Reklamowego. Tak zaczął się mariaż znanych polskich pisarzy z reklamą. Wcześniej, jeśli nawet współpracowali oni ze światem reklamy, robili to anonimowo, nie chcąc przyznać się do tak komercyjnych zleceń. Po Wańkowiczu z reklamą romansowali także inni znani polscy pisarze Osiecka, Kosiński, Mrożek, a niedawno nawet były sekretarz Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek.

 Współpraca Wańkowicza z cukrownikami zaowocowała dwoma spektakularnymi sukcesami: powstało jedno z najsłynniejszych polskich haseł reklamowych - Cukier krzepi,a autor zainkasował czek na kwotę wręcz astronomiczną, jak na realia przedwojennej reklamy. Ja dostałem, jak przypuszczam najwyższe honorarium na świecie za dwa słowa - 5000 zł przedwojennych, czyli naówczas 500 złotych, przedwojennych dolarów za slowo* - wspominał z rozrzewnieniem pierwszy ze słynnych polskich copywritterów.  Kwota ta stanowiła równowartość prawie dwóch pensji prezydenckich.
Nie był to ostatni romans Wańkowicza z reklamą...Czterdzieści lat po sukcesie Cukier Krzepi, autor Karafki La Fontaina wystartował w konkursie Polskich Linii Lotniczych LOT na hasło reklamowe promujące polskiego przewoźnika. Nagrodą za udział w konkursie był bilet lotniczy w dowolne miejsce na świecie - rzecz wręcz niedostępna w PRL-owiej rzeczywistości. Spośród 5000 sloganów wybrano właśnie zwięzłe hasło Wańkowicza: LOTem Bliżej. W ramach nagrody autor zdecydował się polecieć do Manchesteru, gdzie przejść miał operację. To była ostatnia podróż Wańkowicza, ale nieostatni jego romans z reklamą...

Również akcję konkursową na hasło reklamowe ogłosiła Coca Cola. Chodziło o wymyślenie sloganu na polski rynek. Zwyciężyła go Agnieszka Osiecka hasłem Coca Cola to jest to! Co ciekawe, pokonała ona nawet Wańkowicza, który także wystartował. Osiecka była ponoć bardzo dumna ze swojego hasła, tym bardziej, że stało się ono inspiracją do powstania sloganu wykorzystywanego na całym świcie: Always Coca-Cola . Osiecka musiała niestety poprzestać na dumie i satysfakcji ze współpracy reklamowej z wielką korporacją, ponieważ kwota, jaką otrzymała za wymyślenie hasła, wystarczyć miała jej tylko na maszynę do pisania...Ciekawą przygodę z reklamą przeżył autor Malowanego Ptaka - Jerzy Kosiński. Ponoć przechodząc koło biura linii lotniczych Swiss Air spontanicznie przyszła mu do głowy pewna rymowanka Swiss Air Will Take You There.  Jak wspominał wszedł do środka, zaproponował hasło, a w zamian otrzymał 480 dolarów. Nie wiadomo czy hasło to faktycznie wykorzystano w działaniach promocyjnych.

Do reklamowego konkursu zgłosił się także Michał Rusinek, poeta i sekretarz Wisławy Szymborskiej. Wygrał Forda Focusa, bo to właśnie przemysł motoryzacyjny - British Petroleum - promował swym dowcipnym wierszykiem:

 Moim nowym samochodem,
gdy równamy się z Zachodem,
żądam, by było (w to lato)
auto godne członka NATO.
Polak, będąc w Europie,
żyć chce na wysokiej stopie
i ta stopa, bądźmy szczerzy,
Polakowi się należy.
A na razie cierpi męki,
gdy znów wsiada do Syrenki...
Na te męki panaceum
ma Brytyjskie Petroleum.
Gdy nam ono da po aucie,
zapomnimy zdradę w Jałcie.

A na koniec reklama banku, której hasło zapożyczone zostało od Sławomira Mrożka...
Skorzystałam z artykułu Najdroższe Słowa Świata,  Bartosza Marca: http://www.rp.pl/artykul/118849,588403.html 
Zdjęcia pochodzą z:
sings.pl; http://3.bp.blogspot.com;http://staraprasa.blox.pl, rp.pl 

* w różnych źródłach jest rozbieżność co do kwoty jaką Wańkowicz otrzymał za Cukier Krzepi. W Rp.pl podano kwotę 10.000 zł  czyli 1000  dolarów.

3 komentarze:

 1. O ile się nie mylę hasło Agnieszki Osieckiej zostało przetłumaczone dosłownie i nie było to "Always Coca Cola" tylko "Coke- is it!".
  http://www.cocacola.com.pl/historia/historia-reklamy-coca-cola.html
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. "Jutro to dziś, tyle, że jutro" - świetne ;) Chwytliwe hasło reklamowe to bardzo ważna sprawa, tak samo jak grafika. Te dwa elementy tworzą całość i to właśnie one odpowiadają za wzbudzenie zainteresowania :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Cukier krzepi - takie proste, prawda?! Świetne.

  OdpowiedzUsuń